1848-49-es Forradalom és Szabadságharc évfordulójának ünnepi megemlékezése, Csömör
A Furmicska Néptánc Egyesület 2006 februárjában jött létre, nevét a helyi népviseleten megtalálható Margit szalagról, a furmicskáról kapta. Azzal a céllal alakult, hogy közreműködjön Csömör hagyományainak őrzésében és átörökítésében a következő generáció számára. Fontos szerepet kap tevékenységük során a helyi egyedülálló népviselet bemutatása községünk rendezvényein és egyéb felkéréseknek eleget téve az ország több pontján, valamint határainkon túl is. Kezdeti lépéseiknél jelentős anyagi segítséget nyújtott Bátovszki György és Vella Nándor, valamint Tihanyi Ferencné és Sziron Olivérné, akik a népviselet gondozásában és az alkalomhoz illő viselésének tanulmányozásában segítettek.
A sajátos tót nyelvjárás emlékeinek, tárgyainak és a hagyományoknak a felgyűjtésével és feldolgozásával műsoraik és rendezvényeik színvonalának emelése a fő cél. Harminckét hagyományőrző és tánc koreográfia tükrözi gyűjtő munkájuk eredményét. A jelentősebb koreográfiáik összeállításában Király Katalin, Oláh Melinda, Szilágyiné Suba Éva, Szabó Erzsébet, Onodi Attila, Farkas Gábor, Simonyi Gábor, Szilágyi Zsolt táncoktatók, és Takács László karnagy vett részt, aki az énekeket tanította.
A nyelvi emlékek felgyűjtése mellett legfontosabb feladatuk a még fellelhető régi ruhadarabok, és használati tárgyak gyűjtése, megvásárlása. A ruhák és eszközök tisztítása, restaurálása és gondozása, valamint önálló rendezvényeik megvalósítása az egyesület tagjainak, családtagjainak és a segítőiknek az áldozatos munkája nélkül elképzelhetetlen lenne.
Az egyesület sikeres működése és a felnőtt csoport utánpótlásának biztosítása szükségessé tette Malická és Malá Furmicska néven a gyermek csoportok beindítását. A gyerekekkel elsősorban a helyi hagyományok ápolására fektetik a hangsúlyt. Az énekek, táncok mellett a népviselet gondozását, ünnepköröknek megfelelő viselését tanulják gyakorlatban is. A táncos fellépések mellet fontosnak tartják az egyházi ünnepeken népviseletben való megjelenést is. Sikeres munkájuk gyümölcse az országos sikert arató „Csömöri gyereklakodalom” című koreográfia, melyet több nagysikerű bemutató után a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal felkérésére Pünkösdkor a szentendrei Skanzenben is bemutatnak.
A Szlovák Nemzetiségi Önkormányzattal és a Malá Furmicska Néptánc Egyesülettel együttműködve saját rendezvényeket (Szlovák bál, Húsvéti locsolkodás, Furmicska Néptánc Egyesület Évadzáró Gálaműsora, Hagyományőrző gyerektábor, Ökumenikus Imaóra, Fáklyás felvonulás, Csömöri Tollfosztó, Mikulás nap és adventi programok, Hagyományos disznóvágás) szerveznek. Községi rendezvényeken szerepelnek (Kultúra Napja, Hájas tészta és Fánksütő verseny, Márc 15-i ünnep, Pünkösdi fesztivál, Augusztus 20-i ünnep, Szüreti Fesztivál, Idősek Karácsonya). Fontosnak tartják a hitéleti rendezvényeken alkalomhoz illő népviseletben történő megjelenést (Húsvét, Úrnapi körmenet, Mária útavatás, Imanap, Zarándoklatok).
Az elmúlt években több alkalommal léptek fel külföldi fesztiválokon, falunapokon. A szlovákiai Vychodnán egy európai hírű fesztiválon mutatkoztak be, valamint a Csehországi Veselí nad Moravouban, és a Romániai Nagylakon megrendezett nemzetközi fesztiválon képviselték Magyarországot. Mojmírovcén, Imelben, Mányán és Torockón színesítették a falunapok műsorát.
Programjaik szervezésekor fontosnak tartják a kapcsolattartást és egymás rendezvényeinek látogatását a helyi, a Pest-környéki Régióban és az ország más településein működő szlovák nemzetiségi, illetve egyéb hagyományőrző csoportokkal.
Az egyesület tevékenységének legfontosabb értékmutatója az országos és a szlovák nemzetiségi minősítő versenyeken való részvétel.
2009-ben a magyarországi szlovák táncegyüttesek és hagyományőrző csoportok minősítő versenyén a „Csömöri keresztelő” című koreográfiával ezüstminősítést ért el és a csömöri népviselet autentikus viseléséért különdíjat kapott.
2011-ben szintén a szlovák nemzetiségi minősítő fesztiválon a „Csömöri zarándoklat”című programmal arany minősítést szerzett.
2013-ban a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség országos népművészeti minősítő versenyén a „Lelkem tiszta lánggal ég” című vallási témájú műsorral jó minősítés kapott.
2013 őszén a KÓTA országos népzenei minősítő seregszemlén a „Csömöri pillanatok” című összeállításért a zsűri arany minősítést adományozott.
Felkérem a Furmicska Néptánc Egyesület képviselőit, Szabó Erzsébetet, az együttes alapítóját és művészeti vezetőjét, Szilágyi Zsoltot, az egyesület táncoktatóját, Deák Zsófiát és Magyar Márkot, alapító táncosokat, illetve Magyar Dávidot a Malá Furmicska Néptánc Egyesület alelnökét, Morva Boglárkát a Malická és Horváth Csabát a Malá Furmicska csoport tagjait, valamint Horváthné Szántó Máriát, aki a népviselet gondozásában vesz részt, fáradjanak fel a színpadra!