SÚŤAŽNÁ PREHLIADKA V ZNAMENÍ Ľ. ŠTÚRA
Kultúrny spolok pre Mlynky v spolupráci s Odborným výborom pre národnosti a ľudovú hudbu Celoštátneho združenia speváckych zborov, kapiel a folklórnych súborov v Maďarsku (KÓTA) usporiadal koncom novembra v Stredisku pilíšskych Slovákov v Mlynkoch sviatok slovenskej ľudovej piesne v Maďarsku s názvom Piesne moje, piesne...
IV. Celoštátny slovenský folklórny festival bol zároveň kvalifikačnou prehliadkou KÓTA a niesol sa v znamení 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra. Usporiadatelia národnostného stretnutia sa snažili predstaviť klenotnicu slovenských ľudových piesní a tradícií v Maďarsku a prispieť k zachovaniu nehmotného dedičstva slovenskej národnosti.
Pomohli im aj spevácke zbory, pávie krúžky z rôznych kútov Maďarska, pričom treba poznamenať, že skôr z okolia hlavného mesta. Najdlhšiu cestu merali do Mlynkov mladé speváčky z Jášču, ktoré predviedli prekrásne slovenské ľudové piesne. Na prehliadke zazneli slovenské ľudové piesne v podaní až 20 interpretov, vrátane sólistov, ktorí mohli získať tieto kvalifikačné stupne: bronzový, strieborný a zlatý páv.
Rozdiel medzi súťažnou prehliadkou KÓTA a druhou veľkou celoštátnou prehliadkou slovenských speváckych zborov Slovenský škovránok vidím v tom, že tu sa interpreti môžu predstaviť s piesňami nielen z vlastného regiónu, pričom sa samozrejme hodnotí aj snaha zachovať miestne kultúrne dedičstvo.
To vyzdvihla aj porota, v tomto roku v zložení: predseda Odborného výboru pre národnosti a ľudovú hudbu združenia KÓTA Géza Saltzer, bývalý generálny riaditeľ hudobných skupín Maďarského rozhlasu, bývalý umelecký vedúci päťdesiatročného Pávieho krúžku v Mlynkoch, etnograf István Alföldy-Boruss, zakladateľka a umelecká vedúca kapely Kóborzengő, všestranná ľudová hudobníčka Klára Erdélyiová-Molnárová, absolventka Hudobnej akadémie, učiteľka ľudového spevu vo Vacove Alíz Agodová, člen speváckeho zboru v Štúrove Ján Machaj a predseda hostiteľskej organizácie Levente Galda. Ten aj pozdravil na úvod prítomných, ktorí sa na kvalifikačnej súťaži zúčastnili v hojnom počte. Spolu s ním moderovala Szilvia Šalgaiová. Medzi hosťami pozdravili praneter významného slovenského politika, jazykovedca, básnika, novinára Ľudovíta Štúra. Hoci Judita Kárpátiová Štúrová už po slovensky nevie, s radosťou si vypočula slovenské piesne.
Treba tiež poznamenať, že priebeh kvalifikačnej súťaže bol hladký: vedúci každého súboru predstavil interpretov, ktorí potom predviedli maximálne desaťminútovú ukážku z klenotnice slovenských ľudových piesní.
Porota nemala jednoduchú úlohu. Počas jej rozhodovania sa o dobrú náladu postarala skupina zo Slovenska Šurianski tamburáši, ktorí zahrali slovenské a chorvátske ľudové piesne. Vyše 90-ročná kapela má obrovský repertoár slovenských a chorvátskych skladieb a je častým hosťom slovenských podujatí. Nabudúce si ich môžete vypočuť na fašiangovom podujatí Slovenskej samosprávy v Novej Pešti.
Zlatou kvalifikáciou ocenili spevácke zbory budapeštianskej slovenskej školy, Venčok z Veľkej Tarče, Domu slovenských tradícií v Čemeri, Nezábudka pri Kultúrnom spolku Lipóta Bálóa z Čemeru a Cinkoty, komorného zboru Primavera z Veľkej Tarče, spevácky zbor z Rákoškerestúru, komorného zboru spolku Furmička v Čemeri,duo Laura a Vanesa Glückové z Mlynkov, a sólistov Máriu Teréziu Györgyovú z Hute, Domonkosa Voltera z Pišpeku, Zoé Joóbovú a Šáru Prasnovú z budapeštianskej slovenskej školy. Prestížnu cenu Zlatý páv udelila porota speváckemu zboru pri Dome slovenských tradícií v Čemeri, duu Laura a Vanesa Glückové z Mlynkov a sólistovi Domonkosovi Volterovi z Pišpeku.
KÓTA organizuje kvalifikačné prehliadky každý druhý rok, pričom každý druhý rok usporiadajú odborné školenie pre spevácke zbory. O rok budú mať možnosť sa stretnúť na odbornom školení, kde môžu stráviť deň výmenou naozaj osožných informácií.
(ef)
Foto: autorka