Média megjelenések - Projektek - 2016
A kért és megkapott támogatási összeg részben biztosította, hogy a Furmicska Néptánc Egyesület a korábbi évekhez hasonlóan minden rendezvényén, műsorában és egyéb programokon a csömöri népviselet régi, felújított ruhadarabjait viselhette. Lehetőség nyílt a megmérettetésre, mely fontos a fejlődésünk szempontjából. A tervezett programjait megvalósította, valamint biztosított volt a korábbi évekhez hasonló fejlődése.
A Furmicska Néptánc Egyesület 2016. évben teljesített programja:
Egyesületünk a korábbi évekhez hasonlóan intenzív munkával töltötte fennállásának 10 évét, a 2016. évet. Fontos szerepet kapott a csömöri egyedülálló népviselet bemutatása a szlovák nemzetiségi közösségen belül. A sajátos tót nyelvjárás emlékeinek, tárgyaknak és hagyományoknak a felgyűjtésével és feldolgozásával műsoraink és rendezvényeink színvonalának emelése volt a fő cél. Harminckét hagyományőrző és tánc koreográfia tükrözi gyűjtő munkánk eredményét.
A nyelvi emlékek felgyűjtése mellett legfontosabb feladatunk volt 2016-ban is a még fellelhető régi ruhadarabok gyűjtése, megvásárlása. A ruhák tisztítása, restaurálása és gondozása kellő anyagi támogatás hiányában nagy terhet jelentett. Az egyesület tagjainak, családtagjainak és a segítőinknek az áldozatos munkája feltétlenül szükséges volt ahhoz, hogy az alábbiakban ismertetett programokon hű képet adhassunk elődeink életéről, viseletéről.
Az év során, 24 rendezvényen, illetve fellépésen vettünk részt. A Szlovák Nemzetiségi Önkormányzattal együttműködve hét saját rendezvényt (Szlovák bál, Húsvéti locsolkodás, Furmicska Gála, Hagyományőrző gyerektábor, Ökumenikus Imaóra, Mikulás nap és adventi programok, Hagyományos disznóvágás) szerveztünk. Hat községi ( Kultúra Napja, Márc 15-i ünnep, Pünkösdi fesztivál, Augusztus 20-i ünnep, Szüreti Fesztivál, Idősek Karácsonya), illetve öt egyházi rendezvényen ( Húsvét, Úrnapi körmenet, Mária út avatás, Imanap) szerepeltünk.
Külföldön, a szlovákiai Mojmírovcén, és Imelyben táncoltunk. Éves programunk szervezésekor fontosnak tartottuk a kapcsolattartást és egymás rendezvényeinek látogatását a Pest-környéki Régióban és az ország más településein működő szlovák, illetve egyéb hagyományőrző csoportokkal. Kilenc civil szervezettel tartunk rendszeres kapcsolatot. Hat alkalommal szerveztünk vagy vettünk részt közös kulturális és hitéleti programokon.
Éves programunk szervezésekor fontosnak tartottuk a kapcsolattartást és egymás rendezvényeinek látogatását a Pest-környéki Régióban és az ország más településein működő szlovák, illetve egyéb hagyományőrző csoportokkal. Kilenc civil szervezettel tartunk rendszeres kapcsolatot. Hat alkalommal szerveztünk vagy vettünk részt közös kulturális és hitéleti programokon.
Az egyesület tevékenységének legfontosabb értékmutatója a szlovák nemzetiségi és országos minősítő versenyeken való részvétel.
2009- szlovák minősítő-ezüst minősítés;
2011- szlovák minősítő-arany minősítés;
2013- országos minősítő- jó minősítés; 2013- KÓTA országos népzenei minősítő seregszemle- arany minősítés.
2014.- „Csömörért emlékérem” Csömör Nagyközség Önkormányzatától a csömöri szlovák nemzetiségi hagyományőrzés területén a településen élő felnőttek, fiatalok és gyerekek körében végzett kiemelkedő és színvonalas munkáért, közösségépítő szerepért.
2016 Vass Lajos Népzenei Szövetség minősítő verseny döntőjében a legmagasabb elismerést, a Vass Lajos Nívódíjat érdemelte ki szlovák nemzetiségi műsorával.