Báló Lipót Kultúrális Egyesület 15 éves évfordulója
15 éves jubileumát ünnepelte a Báló Lipót Népdalkör
Nagyszabású ünnepi műsort láthattak az érdeklődők október 15-én, szombaton a Petőfi Sándor Művelődési Házban a 15 éves Báló Lipót Népdalkör és meghívott vendégeinek jóvoltából.
A népdalkört életre hívó Báló Lipót Kulturális Egyesület 1995. augusztus 18-án tartotta meg alakuló ülését, a Turnovszky István Kertbarát Kör aktív kezdeményezésére. Az egyesület kiemelt tevékenységének tekinti a helyi kultúra, népdalkincs, népviselet, a szlovák hagyományok ápolását, az archaikus "tót" nyelvezet megőrzését.
Az egyesület megalakulása után népdalkört szervezett, melynek elsődleges célja az 1975-től a művelődési házban működött Szlovák Pávakör munkájának folytatása, rendszerezése; a 18. században betelepített szlovák nemzetiségű emberek magukkal hozott értékeinek megmentése.
Az egyesület munkája révén lejegyzésre került számos népdal, valamint 1997-ben helytörténeti kiállítást hoztak létre.
Tóth Mihály, az egyesület elnöke beszédében megemlékezett azokról a tagokról, akik már nem lehettek jelen a jubileumon és tiszteletükre elénekelte az Ah Bože pre Bože kezdetű szlovák népdalt. Az egyesület tagjai egy-egy szál virágot helyeztek el a színpadon felállított vázában, ezzel jelképezvén a már elhunyt tagok "jelenlétét".
Az ünnepi műsorban a Báló Lipót Népdalkör mellett (akik szlovák és magyar népdalokat adtak elő) felléptek azok a kórusok, hagyományőrző közösségek, amelyek az elmúlt másfél évtized során szoros együttműködést alakítottak ki a házigazdákkal: a mogyoródi Jakab Mihály népdalkör, a csömöri Amantis kórus és VOX Animi vegyeskar, valamint a Furmicska néptánccsoport.
A jubileumát ünneplő egyesület nem feledkezett meg mindazokról, akik segítséget nyújtottak munkájukhoz, elsőként Csömör Nagyközség Önkormányzatának mondtak köszönetet. Fábri István polgármester kifejtette, úgy érzi, hogy az egyesület másfél évtizedes támogatása elsősorban az előző önkormányzati vezetés érdeme. Az egyesület ezután megköszönte a Művelődési Háznak; Csömör korábbi polgármesterének, Bátovszki Györgynek; a Gödöllői Turisztikai Egyesületnek; és a Turnovszky István Kertbarát Körnek a támogatást; valamint a közreműködő csoportoknak a fellépést.
A programot állófogadás zárta, miközben a résztvevők megtekinthették a Báló Lipót Kulturális Egyesület történetét bemutató kiállítást; valamint három karikaturista (Fábry János, Teszák Sándor és Török Tivadar) alkotásait.